V časopise Chatař – chalupář vyšel vloni zajímavý materiál o lidových stavbách ve Starém Rožmitále i okolních vesnicích. Jistě nebude na škodu si materiál i teď připomenout, neboť problematika, kterou se zabývá, je stále aktuální. A navíc je jeho autorem Ing. arch. Jan Pešta, náš spoluobčan, který se profesionálně věnuje stavebně historickým průzkumům staveb a systematicky se zabývá výzkumem lidové architektury a vesnic.
V materiálu hodnotí vesnickou zástavbu a snaží se apelovat na stavebníky, aby ctili charakter stavení, která si upravují. Článek, který si můžete celý přečíst na https://www.chatar-chalupar.cz/okolo-rozmitalu/ , například obsahuje tuto, pro nás jistě zajímavou pasáž:
„Donedávna byla na Rožmitálsku k vidění řada pěkných lidových staveb zejména díky péči chalupářů. V poslední době se ale vzhled vesnic dosti proměňuje, ne vždy k lepšímu. Staré stavby mizí buď zcela, nebo pod nánosy dnešní doby, což je především případ Starého Rožmitálu. Nejhezčí vesnicí tak zůstává Nepomuk s úpravnou návsí a několika „šumavskými“ domy. Pěkné stavby nalezneme stále i ve Starém Rožmitálu (zejména malebné je okolí Cvokařské ulice a několik usedlostí v Rybově ulici), ve Voltuši a sporadicky i v dalších vesnicích.“
Nejcennější lidová stavba široko daleko: Roubenka č.p. 59 v Rybově ulici ve Starém Rožmitále, jejíž výstavba se datuje na konec 17. století, je chráněnou kulturní památkou
Cvokařské muzeum
Alej Johanky z Rožmitálu 74Vytvořeno službou Webnode