„Studánko stříbrná, má studánko stříbrná, kde tě mám?“, ptá se ve známé písničce Hana Zagorová. Asi dodneška netuší, že ji vůbec hledat nemusí, neboť ji má ve Starém Rožmitále, v jeho nejzápadnější části nazývané Rusland.
Již před drahnou dobou vybudoval Jiří Šmíd kolem vytékajícího pramene v polích za Ruslandem směrem k Voltuši krásnou studánku i s posezením na lavičce pro dva. Ostatně – to je také Jirkovo přání – aby ke stříbrné a jistě také zázračné studánce chodili mladí lidé, kde si v klidu a nikým nerušeni mohou svěřovat svá tajemství. Ne vždy je to ale možné. Když se kolem vlní obilí nebo řádkují brambory, není dobré působit zemědělcům škodu.
Studánka Baronka – místní určitě vědí, proč se jmenuje právě tak – působí v otevřené krajině jako zjevení. Je od ní netradiční pohled nejen na Starý Rožmitál, ale i na druhou stranu k Věšínu či Hutím.
Baronka není jedinou atrakcí Ruslandu. Už v roce 2012 jsme psali o jiném bohulibém počinu Ruslanďáků. Zprávu si můžete znovu přečíst na https://www.staryrozmital.cz/news/stary-rozmital-ma-novou-atrakci/
Na studánce je zavěšena báseň, jejímž spoluautorem je tvůrce studánky Jiří Šmíd:
Vyvěrám ze země
matky svých dítek
zalévám života
a naděje kvítek.
Budu tu navěky
po dlouhá staletí,
pro všechny ptáky
co ke mně přiletí.
Jsem tady pro tebe,
zastav se člověče
a má voda živoucí
ti do srdce nateče.
Přišel jsi ke mně
a já ti dám pít.
Za to tě prosím, nech mě tu žít!
Nenechej zahynout
můj života tok,
počkám tu na tebe
nejeden rok.
Jsem tady pro tebe
a tvoje syny.
Pojď!
Smyj prach z cest
a pocit viny.
Pomoz mým pramenům
svobodně dýchat,
Tvé duši navrátím
zas pocit ticha.
A já ti pokorně děkuji.
Cvokařské muzeum
Alej Johanky z Rožmitálu 74Vytvořeno službou Webnode