Stavba nového mostu ve Starém Rožmitále odhalila dosud netušené skutečnosti, které mohou lidem v rožmitálském údolí převrátit životy na ruby.
Prosincové vrty do devítimetrové hloubky při zakládání pilotů a ještě rok před tím zkušební sondy do mnohem větších hlubin, totiž ukázaly, že podloží není vůbec tvořeno jen jalovými jíly, jak by se dalo k velkému počtu rybníků očekávat, ale zcela jinou substancí: Léčivou rašelinou, která má podobné složení jako ta, která proslavila lázně Třeboň.
Ptáte se, odkud to všechno víme? Vlastnosti rožmitálské rašeliny už skoro rok zkoumají ve Výzkumném ústavu rostlinné výroby. Řekněme rovnou, že s kladným výsledkem, což mělo být oznámeno až k 800. výročí založení města v roce 2030.
Jenže v Čechách se nic neutají, takže je to teď venku.
Rožmitálsko se zcela změní, vyrostou zde lázeňské domy, promenády a pavilony. Léčivé zábaly a koupele Rožmitál proslaví široko daleko. Proto byl také k oficiálnímu zveřejnění vybrán symbolicky až rok 2030.
Každý majitel nemovitostí na pozemkovém boomu vydělá. Nejvíc ale Arcibiskupství pražské. Tomu soukromí developeři, kteří už teď kolem něho krouží, nejen odbahní Podzámecký rybník, ale nabídnou i lukrativní smlouvu na těžbu hlubinné rašeliny ze dna, kde by měla mít nejvyšší výtěžnost.
Takhle nějak by měla část Rožmitálu vypadat po roce 2030
O malé lázně se na sklonku Rakouska-Uherska pokoušel i sousední Věšín.
Cvokařské muzeum
Alej Johanky z Rožmitálu 74Vytvořeno službou Webnode