Před 110 lety se narodil házenkář a vlastenec Karel Chloupek

26.02.2019 06:27

Včera tomu bylo 110 let, co se v roce 1909 ve Starém Rožmitále narodil Karel Chloupek, jenž zahynul na konci druhé světové války v Malé pevnosti v Terezíně. 23. ledna 1945 ho spolu s Karlem Kulovaným z č. p. 74, který se po válce s podlomeným zdravím vrátil domů, zatklo klatovské gestapo.

Od srpna roku 1944 se podílel na partyzánském odboji v jednotce Srp a kladivo – Rudá stráž. Nebyl ani souzen, pouze 7. února předán do koncentračního tábora Terezín.

V revolučních dnech začátkem května 1945 byl cvokař Karel Chloupek jmenován do nově vznikajícího národního výboru ve Starém Rožmitále s poznámkou „dosud nepřítomný“, ale s nadějí, že se do rodné obce vrátí a naváže na svou aktivní činnost před zatčením.

Z Terezína se však už nevrátil a Československý repatriační úřad oznámil rodině, že zahynul na následky věznění, pravděpodobně na skvrnitý tyfus. Poslední známé datum, kdy byl podle databáze bývalých vězňů Památníku Terezín na živu, je 2. květen 1945. Zůstala po něm vdova a tři nezletilé děti, z nichž nejmladšímu bylo 16 měsíců.

V roce 1946 byl vyznamenán Československým válečným křížem 1939 in memoriam a medailí za věrnost 1939 – 1945. Jeho jméno je spolu s dalšími oběťmi obou světových válek vytesáno na pomníku na starorožmitálské návsi.

Karel Chloupek, bydlící v Ruslandu v domku č. p. 114, patřil v roce 1930 mezi zakládající členy oddílu národní (tehdy české) házené Dělnické tělocvičné jednoty (DTJ) ve Starém Rožmitále. Nejenže hrál v tehdy nejlepší starorožmitálské sestavě, která byla postrachem soupeřů v západních Čechách, ale především spolu s Františkem Leitermanem organizoval až do konce roku 1944 činnost házenkářského mužstva.

V roce 1974 poprvé uspořádal obnovený oddíl národní házené ve Starém Rožmitále jako vzpomínku na něj a další ve válce zahynuvší házenkáře Memoriál Karla Chloupka.

Karel Chloupek na fotografii z legitimace rozhodčího české házené

Mužstvo české házené Starého Rožmitálu na přelomu 30. a 40. let: Zleva stojí František Homulka, Karel Kala, Karel Chloupek a Václav Kala, zleva sedí Karel Homulka, Alois Šmíd a Karel Fous.

 

 

 

© 2012 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode