AKTUALIZOVÁNO 10. ledna v 11.28:
Sedmičlenná komise včera půldruhé hodiny v Podbrdském muzeu posuzovala ze všech možných aspektů právě probíhající výstavu Fenomén zalánská madona. A není divu, že její členové byli udiveni, že v provinčním městečku najdou takový skvost. Navíc ti, kteří rožmitálské muzeum dosud neznali, byli ohromeni dvakrát - výstavou a ještě velkorysostí, s jakou rožmitálská radnice nechala před 15 lety tento kulturní stánek vystavět*).
O co dnes v muzeu šlo? Již třiadvacátým rokem pořádá Asociace muzeí a galerií ČR a Ministerstvo kultury ČR prestižní národní soutěž Gloria Musaealis o nejlepší muzejní počin, výstavu a publikaci za minulý rok. A Podbrdské muzeum se výstavou madon zařadilo mezi vážné kandidáty na přední umístění v kategorii výstav.
Včera ji obdivovali jak zástupci asociace a ministerstva, tak odborníci z takových institucí jako je Národní galerie, Moravské zemské muzeum v Brně či Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze. Už jen tím, že unikátní výstava lidových dřevěných sošek byla nominována do soutěže, město Rožmitál výrazně zabodovalo na celostátní kulturní scéně.
Jak Podbrdské muzeum dopadlo, se dozvíme 15. května při vyhlášení výsledků v přímém přenosu České televize z Obecního domu v Praze.
Foto: Jaroslava Hajníková
*)V roce 2010 bylo založení Podbrdského muzea v soutěži Gloria musaealis posouzeno jako počin roku zvláštním oceněním. Snímek z archivu Věry Smolové je z vyhlášení výsledků soutěže v Národním muzeu. Najdeme na něm část realizačního týmu, který se o muzeum zasloužil: Zleva: PhDr. Daniel Doležal, Ph.D., Mgr. Hana Křepelková, Ing. Josef Vondrášek, Ing. Zuzana Vurmová, Bohumil Vurm, Mgr. Rudolf Šimek, Marie Stoklasová, Jana Šimková, Mgr. Marie Kabátníková, Ing. arch. MgA. Ondřej Kamenický, Hubert Hoyer, Mgr. Ivana Hoyerová, PhDr. Věra Smolová a František Hála.
Cvokařské muzeum
Alej Johanky z Rožmitálu 74Vytvořeno službou Webnode