Letos jsme si tradiční velikonoční rachtání užili také ve Starém Rožmitále. Odpoledne na Velký pátek 29. března 2013 jsme narazili ve Cvokařské ulici rovnou na deset rachtačů. Vedl je tzv. mistr, který je za celou skupinu odpovědný, a musí být starší patnácti let. Dalším funkcionářem byl půlmistr, jenž měl na starosti finanční problematiku rachtání. Řehtačky byly slyšet po celé obci a člověk, který si neuvědomil, že zvony už odletěly do Říma, se velkým hlukem určitě vyděsil.
Zvony umlkají a odlétají do Říma pro požehnání svatého otce vždy na Zelený čtvrtek. Někdy se tvrdí, že zvony odlétají proto, že se bojí řehtaček (i těch starorožmitálských). Letí zcela tiše, první ty nejstarší, které znají cestu, na konci malé, aby se neztratily. Kudy přesně zvony letí a jak překonávají Alpy není známo, jsou ale na tomto letu neúnavní – není zpráv o tom, že by snad některý z nich let nevydržel nebo se cestou ztratil. Pověst ze slovenské Levoči vypráví, že levočský zvon dokonce celou cestu nesl s sebou i studenta, který chtěl vidět Řím. Pokud by některý zvon neodlétl, přineslo by to obci neštěstí.Na Bílou sobotu se zvony vrátí a zvoní: „Byl jsem tam! Byl jsem tam!“
Toto zvonění má prý kouzelnou moc – když hospodyně při tomto zvonění zamete dům, nebudou se v něm po celý rok držet švábi; pokud se při něm člověk umyje v pramenité vodě, bude celý rok zdráv; ovocnými stromy v zahradě se má zatřást, aby se probudily, a rovněž postříkat vodou (nebo potřít čerstvě zadělaným těstem), což jim prý na celý rok dodá sílu.
Jak jsme prožívali ve Starém Rožmitále velikonoce vloni si můžete znovu přečíst na:
https://www.staryrozmital.cz/news/vesele-velikonoce-ve-starem-rozmitale-byly-opravdu-vesele/(V textu použity informace z Wikipedie.)
Starorožmitálští rachtači ve Cvokařské ulici.
Cvokařské muzeum
Alej Johanky z Rožmitálu 74Vytvořeno službou Webnode