Škodu ve výši téměř dvě stě tisíc korun způsobila lesní zvěř, která vběhla do jízdní dráhy projíždějícím dopravním prostředkům. Během tří dnů, od 16. do 18. července, řešili dopravní policisté pět nehod se zvěří, šlo o střet se srnčí zvěří nebo s divokým prasetem. Většinou se havárie staly v nočních nebo brzkých ranních hodinách, a to na Březnicku, Milínsku, Dobříšsku a u Příbrami. V letošním roce lesní zvěř zavinila skoro čtvrtinu dopravních nehod, ke kterým na Příbramsku došlo.
Jak vlastně reagovat při setkání se zvěří na komunikaci? Motoristé by měli být neustále obezřetní a věnovat se řízení. Nejlepším preventivním opatřením je nízká rychlost jízdy, vzniklá tím prostor pro reakci. Pokud řidič spatří zvěř včas, měl by sešlápnout brzdový pedál a použít výstražné zvukové znamení. Jestliže již nejde srážce nijak zabránit, potom je nutné intenzivně brzdit a neuhýbat. Úhybný manévr je mnohem víc nebezpečný, protože hrozí při přejetí do protisměru čelní náraz do protijedoucího automobilu nebo náraz do stromu u kraje silnice.
Rožmitálské údolí, které je sevřeno lesy a pastvinami je bohužel ideálním místem pro nehody se zvěří. Proslulá je především frekventovaná silnice I/18 z Příbrami, jež se nad Vranovicemi kříží se stezkou, po níž velice často přechází vysoká zvěř. Řada řidičů může potvrdit, že zvláště v noci potkat náhle se zjevivšího jelena, není nic příjemného.
Cvokařské muzeum
Alej Johanky z Rožmitálu 74Vytvořeno službou Webnode