Do října je na zámku Vysoká u Příbramě k vidění výstava o pobytu Antonína Dvořáka (a J. V. Sládka) v Americe. Pro nás je zajímavé, že během svého pobytu za oceánem se Dvořák už po druhé potkal s obyvateli Rožmitálu.
První setkání proběhlo ještě na vysockém zámečku, kdy za ním zajel kapelník rožmitálské bandy, jak své dechovce říkali sami muzikanti, a požádal mistra, aby jim přenechal k nastudování Slovanské tance. Jak to dopadlo, popisuje spisovatel R. R. Hofmeister.
V Americe Dvořák, už jako věhlasný skladatel, pobýval dva a půl roku, přičemž letní měsíce roku 1893 trávil ve Spillville, ve státě Ohio - nejstarší české obci na americkém kontinentě, která mu svou venkovskou idylou hodně připomínala Vysokou. Sice ji založil Bavorák, ale žili zde především exulanti z Písecka, Protivína a - z Rožmitálu.
V roce 1930 přijel ze Spillville na dvouměsíční návštěvu do Starého Rožmitálu rodák Bedřich Kala (1882 - 1972). Sám se s Antonínem Dvořákem nemohl setkat, jelikož se za oceán vydal ve svých třiadvaceti letech v roce 1905, ale další Čechoameričané z Rožmitálska s ním určitě rozmlouvali. Vždyť Spillville měl během pobytu Dvořáka a jeho rodiny jen něco přes tři sta, vesměs česky hovořících obyvatel. Jestlipak si skladatel vzpomněl na kapelníka rožmitálské bandy Kašpárka?
A co dělal v roce 1930 Bedřich Kala ve Starém Rožmitále? Jako zástupce obyvatel, kteří z obce emigrovali do Ameriky, přijel na slavnostní odhalení pamětní desky vůdci selské vzpoury Bartoloměji Sadílkovi v Rybově ulici.
Co přivezl chudině ve Starém Rožmitále od amerických krajanů? Co si naopak od nás odvezl? Čtěte zde.
Antonín Dvořák hraje ve spillvillském kostele na varhany. Dobová kresba
Cvokařské muzeum
Alej Johanky z Rožmitálu 74Vytvořeno službou Webnode