Dnes se musíme znovu vrátit ke zprávě z minulého pondělí o stavbě haly pro I. ligu ve Starém Rožmitále. Samozřejmě, datum v kalendáři jasně říkalo, že je 1. dubna, ale přesto někteří naši čtenáři se nechali aprílem vyvést. Pak však pochopili …
Pouze první dubnový den je sdělovacím prostředkům dovoleno šířit – jak se dnes říká - fejky, alespoň dříve to tak platilo. Dnes je to ale jiné. Nemůžeme se proto divit, že naše aprílové žertíky někdy žijí svým – neskutečně skutečným – životem. Zvlášť, když se dotyčný, aprílem nedotčený čtenář nepodívá na datum, kdy byla zpráva publikována.
Například v roce 2015, v roce oslav výročí narození a úmrtí Jakuba Jana Ryby, jsme našli na půdě bývalé školy v Mníšku skladatelovu podobiznu. Nález způsobil poprask, neboť Rybova podoba – jak je známo - není známa a Společnost J. J. Ryby měla připravenu k výročí řadu akcí a dokonce už v tisku výpravnou publikaci. Se společností jsme si za pár dní apríl k oboustranné spokojenosti vysvětlili.
Zpráva však žije dál. Letos v lednu nám napsala jedna paní z Olomouce:
„Našla jsem článek „Nalezena fotografie J. J. Ryby". Je tam psáno, že se jedná o daugerrotypii. A na zadní straně je uveden letopočet 1786. K výše uvedenému bych chtěla sdělit, že daugerrotypie v roce 1786 ještě neexistovala, neboť vynález tohoto fotografického procesu byl ukončen v roce 1839 po dlouhém 23 let trvajícím výzkumu. Francouzský vynálezce Luis Daugerre s výzkumem začal tedy v roce 1816, což bylo 1 rok po smrti Jakuba Jana Ryby… Zajímalo by mě, kteří pražští historici se daugerrotypií z roku 1786 zabývali? Ráda bych se s nimi spojila.“
Přejmenování Rožmitálu na Rožtimál v roce 2016 - neboť existují ještě tři další Rožmitály - několik čtenářů pěkně naštvalo, doslova bomba však vybuchla vloni. Zpráva o vyklízení rožmitálského náměstí a jeho zakonzervování pro příští generace památkáři, vyvolala zděšení. Zvlášť když byla doprovázena fotografiemi skutečného stavu. Z aprílové zprávy, která až na ty památkáře, byla vlastně pravdivá, čerpaly i sdělovací prostředky, mimo jiné Mladá fronta Dnes. A neutěšenou situaci v centru města pak měsíc po zveřejnění potvrdila masna, která se rovněž z náměstí uklidila.
Kdo si chce naše aprílové žertíky od roku 2013, kdy jsme s nimi začali, přečíst, má možnost na https://www.staryrozmital.cz/dalsi-serialy/rozmitalske-aprilove-zertiky/
Na snímku údajného Ryby nebyl Ryba, ale dědeček provozovatele tohoto webu Maxmilián
Technické služby už v roce 2016 podle nás začaly s osazováním nových tabulí
Jeden z opuštěných domů na rožmitálském náměstí
Měsíc po publikování aprílové zprávy o vyklizování náměstí, skončilo i řeznictví
Z naší aprílové zprávy čerpaly i sdělovací prostředky, jako např. Mladá fronta Dnes
Aprílová zpráva z roku 2017 byla spíš zbožným přáním, aby o rožmitálský zámek zámek projevili zájem potomci rodu Gryspeků (vlevo pán na Rožmitále Florián Gryspek, vpravo baronka von Griessenbeck, potomek Floriána a autorka knihy o svém prapředku)
Cvokařské muzeum
Alej Johanky z Rožmitálu 74Vytvořeno službou Webnode