Budou se v Rožmitále opakovat kulturní zločiny?

08.02.2022 00:03

„V době nedávné se v Rožmitále stál skutek, který je možno nazvati kulturním zločinem. Němec Klose, správce arcibiskupské slévárny, železárny a hamrů zdejších, prodal do továrny na papír celý archiv těchto závodů, jejichž počátky sahají o mnoho staletí nazpět do minulosti“, rozčiloval se kdysi R. R. Hofmeister.

Rovněž Jindřich Hásek brojil ve své knížce Kouzelné město Rožmitál 2 proti kulturním barbarům: Po válce totiž nařídil tehdejší ředitel lesů odvézt do sběrných surovin zámecký archiv. Celý valník ho prý bylo a ředitelova dcera dostala jako odměnu za první místo v soutěži ve sběru starého papíru jízdní kolo.

Takové věci dnes už určitě nehrozí, neboť každý soudný Rožmitalák ví, že co starého najde na půdě a nehodí se mu k životu, odevzdá darem do Podbrdského muzea. To totiž shromažďuje, třídí a ochraňuje odkaz náš i našich předků pro další pokolení.

Na jaro například Podbrdské muzeum připravuje výstavu k výročí 130 let od založení Prvního výrobního družstva cvokařského pro Věšín a okolí. Kdo ví, co kdo má doma po starých cvokařích z Věšína a nejen odtud! Vždyť v tomto prvním výrobním družstvu v Čechách byli členy cvokaři skoro ze všech vesnic rožmitálského údolí. Podívejme se tedy na půdu, do komory, do stodoly...

Na výstavu, která bude pokrývat celou dobu existence družstva a jeho objektů až do současnosti, zapůjčí nejméně jeden exponát také Cvokařské muzeum.

V roce 1964 se stalo pobočným závodem věšínských družstevníků i družstvo Kovostar ve Starém Rožmitále. Foto z knihy Cvokaři

 

 

 

© 2012 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode