1948 - 1998
Zámek převzaly od státu Československé státní lesy, národní podnik, které jej v letech 1949 a 1950 upravily na byty pro své zaměstnance. Do zámku se nic neinvestovalo a pomalu chátral.
Počátkem 70. let začala v Rožmitále p. Tř. výstavba státních bytů v panelových domech a pracovníci ČSL se z nevyhovujících a modernímu hygienickému standardu už neodpovídajících prostor v malém paláci vystěhovali.
V roce 1974 předalo středisko Státní památkové péče zámek do správy Místního národního výboru v Rožmitále, jenž počítal s jeho rozsáhlou rekonstrukcí. Město zároveň převzalo bývalou zámeckou kovárnu, z níž po šesti letech oprav vytvořilo Zámeckou hospodu.
Do roku 1990 investoval stát do generální opravy zámku kolem 25 milionů Kčs, přičemž poslední roky se postupovalo podle pokynů Národního muzea, které mělo s městem podepsanou smlouvu na využití gryspekovského paláce pro expozici hraček.
V roce 1990, kdy zámek přešel do majetku města, se rožmitálský úřad dotazoval Arcibiskupství pražského, jaké nemovitosti ve městě bude chtít vrátit. Církev o vrácení zámku neuvažovala a tak město hledalo kupce, který převezme financování rekonstrukce.
Pár pofiderních (zahraničních) zájemců se našlo, ale k žádným smlouvám nikdy nedošlo. Ředitel kulturního střediska dokonce napsal ohledně využití zámku UNESCU. Nic nezabralo a město dávalo ročně ze svého rozpočtu jeden až dva miliony na nutné zásahy, aby se alespoň zabránilo nevratným škodám. V roce 1998 starosta města odhadl, že na celkovou rekonstrukci zámku by bylo třeba 150- 200 mil. Kč.
Právě v roce 1998 došlo k jednání mezi městem a arcibiskupstvím. Církev se ve městě zřekla nároku na kinosál, kde město chtělo vybudovat společenské centrum, a od města dostala zpět hotel Panský dům a přívažkem zámek, pro nějž už měla připraveného amerického investora Rodericka Marshalla.
Cvokařské muzeum
Alej Johanky z Rožmitálu 74Vytvořeno službou Webnode