V červnu 2020 jsme v souvislosti s plánovaným čištěním sochy Mladá rodina před zdravotním střediskem vyzvali čtenáře, aby se pokusili spočítat, kolik je v Rožmitále ve veřejném prostoru (mimo hřbitovy) soch. Nepokusil se nikdo, i když o zprávu byl dost velký zájem. Inu, na procházky nebylo poslední týden zrovna ideální počasí, že?
Tak se tedy o součet pokusíme sami. V centru města jsou čtyři, celkem notoricky známé plastiky: Ona Mladá rodina z roku 1975 a vedle ní socha naděje vztyčená v roce 2018. Na mostě v Palackého ulici chodíme kolem sochy sv. Václava z roku 1802 a litinové sochy sv. Jana Nepomuckého. A co dál?
Rovněž v Palackého ulici, ale poněkud dál z centra je jako součást pomníku padlým socha legionáře vztyčená před 90 lety. Před Domovem pro seniory v ulici Na Spravedlnosti se ze zeleně vynořuje pískovcová plastika bez názvu z roku 1972. A to je – podle nás – ve městě vše.
Ve Starém Rožmitále najdeme v areálu farního kostela povýšení sv. Kříže nejstarší naši skulpturu, sochu sv. Jana Nepomuckého z roku 1729. A rozšíříme-li pátrání mimo zástavbu, ale zůstaneme stále v katastru města a Starého Rožmitálu, najdeme u Sobenského rybníka postavu skřítka Sobeňáka.
Takže je v Rožmitále p. Tř. na veřejných prostranstvích celkem osm uměleckých děl.
Pískovcová plastika Věry Merhauptové (1921 – 1996) Mladá rodina byla před zdravotním střediskem vztyčena v roce 1975
Lazurovaná socha Naděje z jilmu a smrku postavená před zdravotním střediskem v roce 2018 a její autor Jiří Nekola z Březnice
Pískovcová socha sv. Václava z roku 1802 s praporem a dvěma anděly je umístěna na mostě v Palackého ulici
Litinová socha sv. Jana Nepomuckého na témže na mostě v Palackého ulici
Socha legionáře ak. sochaře Josefa Bílka (1896 – 1978) z roku 1930 jako součást pomníku rodákům padlým ve světových válkách v Palackého ulici. Pohlednice z roku 1933
Pískovcová plastika (bez názvu) Vladimíra Kýna (1923 – 2004) z roku 1972 před Domovem pro seniory
Pískovcová socha sv. Jana Nepomuckého v areálu farního kostela ve Starém Rožmitále z roku 1729
Socha skřítka Sobeňáka vytesaná do smrkového pařezu Petrem Morou ze Starého Rožmitálu na lesní cestě u Sobenského rybníka
A nyní odtajnění soch, které kdysi bývaly v Rožmitále p. Tř. ve veřejném prostoru, ale z různých důvodů už na očích veřejnosti nejsou. Takže:
Torzo dřevěné sochy sv. Anny, která bývala v barokní kapličce u vchodu do zámku, uchováno v Podbrdském muzeu.
Další, nám známá socha, bývala umístěna u obchodního domu Třemšín před drogerií a železářstvím. Plastika s motivem dívky k Mezinárodnímu roku dítěte, kterou vytvořil sochař Jaroslav Vacek (1923 – 2012), byla instalována na konci roku 1979. Byla součástí fontánky či vlastně pítka, ale voda dost zapáchala. Radnice tedy nechala kolem ní vysázet keře, které fontánu včetně sochy zcela zakryly.
Při demolici obchodního domu v loňském roce byla socha zatím umístěna v areálu firmy Timbeply, která je investorem nového multifunkčního objektu, jenž vyroste v roce 2021 na stejném místě.
A ještě pro pořádek. Jedna čtenářka nás upozornila na umělecká dílka ze dřeva před vchodem Domova pro seniory. Tak to už snad bude, pokud jde o plastiky či sochy v Rožmitále, všechno.
Opravená kaplička sv. Anny před zámkem ...
... a sv. Anna v Podbrdském muzeu
Původní instalace sošky děvčátka před obchodním domem Třemšín (výřezy z pohlednic) ...
... a její současné umístění v areálu firmy Timbeply
V Palackého ulici, v níž jsou v současnosti tři sochy a je zdaleka nejsochatějším místem ve městě, bývala do 80. let minulého století ještě socha sv. Jana Nepomuckého z pálené hlíny. Byla postavena v 18. století a vzhledem k použitému materiálu podléhala rychle zkáze, byla však zachráněna, restaurována a je umístěna v Podbrdském muzeu.
Restaurovaná socha v Podbrdském muzeu
Takhle vypadala v Palackého ulici asi před 40 lety
Původně to bylo vlastně sousoší, což dokazuje snímek z roku 1930 zveřejněný v knize Rožmitálsko na starých pohlednicích a fotografiích (Baron, 2011)
Pro pořádek: dřevěné artefakty před Domovem seniorů
Cvokařské muzeum
Alej Johanky z Rožmitálu 74Vytvořeno službou Webnode